10 NAJLEPSZYCH FILMÓW: LISTA ŚWIETNYCH PRODUKCJI FILMOWYCH DO OBEJRZENIA

Czasami trudno znaleźć dobry film do obejrzenia, jednak przygotowaliśmy dla Was listę dziesięciu najlepszych produkcji filmowych, które z pewnością przypadną do gustu każdemu kinomanowi. Prezentujemy filmy, które odniosły wielki sukces na ekranie, zdobyły nagrody i przyciągnęły wielu widzów.

1. “Zielona Księga” (2018)
Film opowiada o afroamerykańskim muzyku, który wraz z włoskim kierowcą wybiera się na trasę koncertową po amerykańskim Południu. Wraz z postępującą podróżą, mężczyźni zaczynają się ze sobą zaprzyjaźniać, a ich relacja wzbudza wiele emocji. “Zielona Księga” zdobyła Oscara za najlepszy film w 2019 roku, a aktorzy – Mahershala Ali i Viggo Mortensen – otrzymali za swoje role nagrody dla najlepszych aktorów drugoplanowych i głównych.

1. “Pewnego razu… w Hollywood” (2019)
Quentin Tarantino zaserwował nam w swoim najnowszym filmie nostalgiczny powrót do lat 60. XX wieku. Za kulisami Hollywood ukazane są losy aktora, który próbuje zaistnieć w filmowym świecie oraz jego przyjaciela – dublera. Tarantino łączy tu fikcyjne postacie z prawdziwymi historiami i osobami, takimi jak Charles Manson i Sharon Tate. W filmie występują m.in. Leonardo DiCaprio, Brad Pitt i Margot Robbie.

1. “The Irishman” (2019)
Reżyser Martin Scorsese powrócił z kolejnym gangsterskim filmem, którego akcja rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Film opowiada o Franku Sheeranie, weteranie wojny, który po powrocie do USA zaczyna pracę dla mafii. Scorsese po raz kolejny zabrał nas do mrocznej strony życia. W świetnych rolach występują Robert De Niro, Al Pacino i Joe Pesci.

1. “Joker” (2019)
Film, który porusza ważny temat chorób psychicznych w społeczeństwie. Joaquin Phoenix wciela się w postać Arthura Flecka – człowieka cierpiącego na zaburzenia osobowości, który stopniowo popada w obłęd i zostaje złowrogiym Jokera. W filmie pojawiają się odwołania do kultowego komiksu o Batmanie, jednak cała akcja skupia się na losach Jokera. Phoenix za tę rolę zdobył Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

1. “Parasite” (2019)
Film pochodzącego z Korei Południowej reżysera Bong Joon-ho zdobył trzy Oscary, w tym dla najlepszego filmu, reżysera i scenariusza. “Parasite” opowiada o dwóch rodzinach – jednej bogatej, drugiej ubogiej. Bong Joon-ho ukazuje nam kontrast warstw społecznych i wszelkie problemy z tym związane. Film zaskakuje, a zakończenie jest dla wielu szokiem.

1. “Whiplash” (2014)
Niesamowity film o muzyce i ambicjach. Chłopak, który marzy o zostaniu najlepszym perkusistą jazzowym, zostaje przyjęty na prestiżową uczelnię muzyczną. Tam spotyka surowego nauczyciela, który wymaga od swoich uczniów maksimum. Ten film pokazuje, jak dużo trzeba poświęcić, aby osiągnąć sukces.

1. “Skazani na Shawshank” (1994)
Klasyka kina, która nie może zabraknąć na tej liście. Film opowiada o bankierze, który zostaje oskarżony o morderstwo i trafia do więzienia Shawshank. Tam poznaje przyjaciela, a jego życie zaczyna się zmieniać. Film opowiada o przyjaźni, nadziei i wewnętrznej sile. W rolach głównych występują m.in. Tim Robbins i Morgan Freeman.

1. “Forrest Gump” (1994)
Kultowy film, który pozostaje w pamięci widzów przez lata. Forrest, mężczyzna o niskim ilorazie inteligencji, przez przypadek zostaje bohaterem ważnych wydarzeń historycznych w USA. Film opowiada o beztroskim podejściu do życia, przyjaźni i prawdziwej miłości. Wspaniała rola Toma Hanksa, który za tę rolę otrzymał Oscara dla najlepszego aktora.

1. “Leon zawodowiec” (1994)
Film z gatunku akcji, który jednak wyróżnia się ponadprzeciętnym scenariuszem i świetnymi aktorami. Leon, płatny zabójca, zostaje wplątany w konflikt z policją i szefem mafii. Na jego drodze staje 12-letnia dziewczynka, Mathilda, która szuka u niego schronienia po śmierci rodziny. Wspaniale role w filmie zagrał Jean Reno i Natalie Portman.

1. “Lot” (2012)
Film inspirowany prawdziwą historią pilota, który w dramatycznych okolicznościach zdołał wylądować uszkodzonym samolotem na rzece Hudson. Tom Hanks w roli Chelsey’a Sullenbergera udowadnia, że w sytuacjach krytycznych człowiek jest w stanie dokonać niemożliwego. Film pokazuje także, jakie znaczenie ma doświadczenie i profesjonalizm w życiu codziennym.

Podsumowując, wymienione produkcje to tylko niektóre z najlepszych filmów, które warto obejrzeć. Każdy z nich ma coś w sobie, co przyciąga i wciąga widza. Każdy z nich dostarcza emocji i porusza ważne tematy. Będą one inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców filmowych, a dla widzów – pozostaną w pamięci na długo.

Artykuł powstał we współpracy z zlotakielnia.com.pl