Kraków to miasto o bogatej historii i pięknych zabytkach. Jednak nie tylko same centrum miasta jest warte odwiedzenia. Okolice Krakowa również kryją wiele atrakcji turystycznych. Oto kilka miejsc, które powinny znaleźć się na liście każdego turysty, który planuje zwiedzić okolicę Krakowa.

1. Wawel

Nie sposób pominąć w tym liście najważniejszej atrakcji Krakowa – Wawelu. Spacer po Wawelu pozwala wyobrazić sobie jakie to były czasy i blisko poznać historię naszego kraju. Warto wybrać się na zwiedzanie Zamku Królewskiego, Katedry Wawelskiej czy też zobaczyć Drogę Królewską.

1. Wieliczka

To miejsce znane z kopalni soli. Kopalnia soli Wieliczka to podziemne miasto, gdzie turysta może zobaczyć sale, korytarze, kaplice, studnie i jeziora zbudowane w całości z soli. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce.

1. Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta. W parku można zobaczyć monumentalne skały, te górują nad rzeką Prądniką, jak i zobaczyć malownicze wąwozy, dolinki i jaskinie.

W parku znajduje się też Zamek Pieskowa Skała, który również warto odwiedzić.

1. Sanktuarium Kalwaryjskie

W okolicach Krakowa warto również odwiedzić sanktuarium kalwaryjskie. To miejsce, które w czasach religijnych przyciąga tłumy pielgrzymów. Warto zobaczyć stacje drogi krzyżowej, jerychońskie drzewo, czy też bazylikę Matki Boskiej Bolesnej.

1. Dolina Będkowska

To urokliwe miejsce na zachód od Krakowa. Dolina ta przyciąga amatorów wspinaczki, ale również osoby, które chcą odpocząć w lesie lub pospacerować wzdłuż błotnistej drogi. Na szczycie wzgórza Cukierki można podziwiać piękne widoki na pobliskie tereny.

Podsumowanie:

W okolicach Krakowa znajduje się wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić. Na liście najlepszych atrakcji powinny znaleźć się przede wszystkim Wawel, kopalnia soli Wieliczka, Ojcowski Park Narodowy, sanktuarium kalwaryjskie oraz Dolina Będkowska. Każde z tych miejsc swoją historią, pięknem krajobrazu przyciąga turystów z różnych zakątków świata.