Cebula na trądzik: czy warto stosować cebulę w leczeniu problemów skórnych?

Cebula to warzywo, które znane jest ze swoich właściwości leczniczych. Czy jednak można twierdzić, że cebula może pomóc w leczeniu trądziku i innych problemów skórnych? Sprawdźmy to!

1. Właściwości cebuli

Cebula to warzywo o wysokiej zawartości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Zawiera m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, E oraz beta-karoten. Cebula ma również właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, co może wpłynąć na stan skóry.

1. Jak stosować cebulę w leczeniu trądziku?

Cebula może pomóc w leczeniu trądziku, ale należy pamiętać, że nie jest to jedyny sposób na walkę z problemami skórnymi. Kilka sposobów na stosowanie cebuli w leczeniu trądziku:

– Sok z cebuli: Wyciśnięty sok z cebuli możemy stosować bezpośrednio na skórę, na przykład na zmienione w trądzikowe miejsca. Sok cebulowy pomaga w walce z bakteriami i zmniejsza stan zapalny skóry.
– Maska z cebuli: Do zrobienia maski z cebuli należy zemłócić cebulę na gęstą pastę. Taką pastę należy nałożyć na twarz i pozostawić na 10-15 minut, a następnie spłukać. Maska z cebuli działa odkażająco i łagodzi stany zapalne.
– Napar z cebuli: Napar z cebuli przygotowuje się przez zalanie pokrojonych w kostkę cebul wodą i gotowanie na wolnym ogniu przez około 15 minut. Taki napar można stosować jako tonik na skórę, który działa przeciwzapalnie i łagodzi swędzenie.

1. Co mówią badania?

Badania naukowe na temat wpływu cebuli na trądzik są ograniczone. Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Cahirciveen wykazało, że stosowanie soku z cebuli na skórę może pomóc w walce z trądzikiem, ale należy pamiętać, że badanie to zostało przeprowadzone jedynie na kilkunastu osobach i wymaga dalszych badań.

1. Czy cebula ma skutki uboczne?

Stosowanie soku lub masek z cebuli może powodować podrażnienie skóry oraz powodować łzawienie oczu. Dlatego należy testować małą ilość preparatu z cebuli przed nałożeniem na całą twarz. W przypadku reakcji alergicznej, należy zaprzestać stosowania cebuli.

1. Podsumowanie

Cebula może pomóc w leczeniu trądziku i innych problemów skórnych dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Stosowanie cebuli na skórę nie jest jedynym sposobem na walkę z trądzikiem, ale może być dobrym uzupełnieniem standardowego leczenia. Przed zastosowaniem soku z cebuli na skórę, należy upewnić się, że nie ma się alergii na to warzywo.

Artykuł powstał we współpracy z www.palety-zalewski.pl