Cierpienia młodego Wertera – interpretacja romansu

Pierwsze wydanie powieści “Cierpienia młodego Wertera” napisanej przez Johanna Wolfganga von Goethe ukazało się w 1774 roku i stało się jedną z najważniejszych pozycji w sztuce epoki romantyzmu. Opowieść przedstawia historię młodego mężczyzny, który zakochuje się w niedostępnej kobiecie i popada w melancholię, aż w końcu decyduje się na samobójstwo z powodu nieodwzajemnionej miłości. W niniejszym artykule przedstawimy kluczowe elementy fabuły oraz analizę utworu.

1. Fabuła

W głównej roli występuje Werther, młody mężczyzna przybyły do miasta, który zakochuje się w Charlotte, dziewczynie pochodzącej z arystokratycznej rodziny. Charlotte jednak jest już zaręczona z Albertem, starszym od niej mężczyzną o sporo bardziej doświadczonym życiowo od Wertera. Młody Werther ma niespełnione ambicje pisarskie, lecz jego uczucie do Charlotte jest silniejsze niż marzenie o karierze literackiej. Werther i Charlotte zaczynają spotykać się coraz częściej, co jednak z czasem przestaje im wystarczać, ponieważ oboje zdają sobie sprawę, że ich uczucia nie mają szans na realizację.

1. Kluczowe elementy fabuły

– Bohaterowie: Werther, Charlotte, Albert;
– Miłość Wertera do Charlotte;
– Trudne relacje między bohaterami;
– Samobójstwo Wertera.

1. Analiza

Cierpienia młodego Wertera są jednym z najlepszych utworów literackich romantyzmu. Fabuła, w której miłość prowadzi do tragicznych wydarzeń, stała się kanonem gatunku. Książka jest pełna symboli i metafor, co przyciąga uwagę czytelników. Werther jest typowym romantycznym bohaterem, który pragnie miłości i spełnienia. Niestety, jego uczucia nie są odwzajemnione, co prowadzi do jego samobójstwa. Romantycy nieustannie poszukiwali uczuć i doskonałego ideału, który zdawał się być niedostępny.

1. Romantyzm w Cierpieniach młodego Wertera

Utwór Goethego jest pełen zarówno tendencji do romantycznego zbłądzenia, jak i do zbawiennego patosu i intelektualnego spokoju. Miłostka Wertera do Charlotte, nieodwzajemniona, posiada jednocześnie cechy miłości platonicznej, jak i wielkiego pożądania fizycznego. Werther, krnąbrny, uschłopiony, niezdarny i uparty, jest uosobieniem romantycznego ideału.

1. Kluczowe motywy

– Miłość;
– Samobójstwo;
– Pragnienie spełnienia;
– Niedostępność;
– Ideał romantyczny.

Cierpienia młodego Wertera Johanna Wolfganga von Goethe to jedno z najważniejszych dzieł w historii literatury światowej. Opowieść o młodym mężczyźnie zakochanym w niedostępnej kobiecie, która popada w melancholię, aż w końcu decyduje się na samobójstwo z powodu nieodwzajemnionej miłości, zyskała przede wszystkim uznanie w kręgach romantycznych, gdzie pragnienie spełnienia idealnego ideału i niedostępność były jednymi z głównych motywów. Werther stał się protoplastą romantycznego bohatera, którego trudne relacje z kobietami, nierealne marzenia i potężne emocje często uzmysławiają czytelnikom, jak wyjątkowa jest natura ludzka.

Artykuł powstał we współpracy z djgotuje.pl