Dobre książki dla dzieci: rekomendowane tytuły dla różnych grup wiekowych
Książki to nie tylko sposób na rozwinięcie wyobraźni czy nudę – to również sposób na wychowanie i rozwój dzieci. Dobre lektury to nie tylko po prostu zbiór informacji, ale także sposób na rozwijanie intelektualnych zdolności oraz emocjonalnej wytrzymałości dziecka. Przedstawiamy rekomendacje dobrych lektur dla dzieci różnych grup wiekowych.
1. Dla najmłodszych (0-3 lata)
Dzieci w wieku przedszkolnym uczą się doświadczając świat za pośrednictwem własnych zmysłów. Książki dla najmłodszych powinny składać się z obrazków oraz interaktywnych rodzajów pisania, takich jak książki dotykowe czy z elementami wypukłymi. Poniżej znajdziesz rekomendowane tytuły:
– „Kraina Mitów dla Dzieci” Riki Adama– pięknie ilustrowana książka z opowieściami starożytnych mitów dla najmłodszych, dzięki którym dzieci zostaną wprowadzone w świat baśni i legend
– „Kot, który lubił marchewki” Judyta Majewska – kolorowa książka o przygodach wesołego kota, który zostaje zaproszony na przyjęcie u zająca, ale nie ma pojęcia, co powinien zabrać ze sobą na prezent
– „Odkryj i dotykaj różnych zwierząt” Fiona Watt – interaktywna książka, która pozwala dzieciom na zabawę w poznawanie różnych zwierząt, co dodatkowo wpływa na rozwijanie motoryki małej ręki
1. Dla dzieci w wieku szkolnym (6-9 lat)
Dzieci w tym wieku zaczynają rozumieć prostą fabułę i rozwijać wyobraźnię. Dobra książka jest w stanie wpłynąć na ich sposób myślenia, poprawić umiejętności motoryczne oraz nauczyć języka. Oto kilka rekomendacji:
– „Wodogrzmoty Male” René Goscinny – zabawna i pouczająca opowieść o grupie sprytnych dzieciaków i ich kłopotach na wakacjach. Wspaniała lektura dla wraz z pociechami
– „Opowieści z Narnii” C.S. Lewis – klasyczna serii książek fantasy przeznaczona dla młodych czytelników. Seria składa się z siedmiu książek opowiada o fantastycznych przygodach rodzeństwa w zaczarowanym świecie Narnii
– „Charlie i fabryka czekolady” Roald Dahl – jeden z najbardziej znanych tytułów dla dzieci. W tej zabawnej i kolorowej książce, Charlie Bucket dostaje zaproszenie od Willy’ego Wonki, by odwiedzić jego fabrykę czekolady, zmieniając dla dziecka świat naprawdę w magiczne miejsce
1. Dla dzieci w wieku gimnazjalnym (10-14 lat)
Dzieci w wieku gimnazjalnym są gotowe na siedzenie w dłuższych, bardziej złożonych i trudnych tekstach w porównaniu do tych, które czytali jako dzieci. Zwykle preferują historie zawierające więcej postaci i wątków, a także te które opierają motywy z życia codziennego. Oto kilka rekomendacji:
– „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K. Rowling – klasyczna serii książek fantasy dla młodych czytelników. Książka opowiada o historii młodego chłopca, który odkrywa, że jest czarodziejem.
– „Dziennik cwaniaczka” Jeff Kinney – zabawna książka, która może zostać przeczytana za jednym posiedzeniem. Książka opowiada o perypetiach Grega Heffley’a, szkolnego cwaniaka i biedy posiada szatę superbohatera.
– „Niezwyciężony” Kwame Alexander – opowieść o młodym, utalentowanym graczem koszykarek, którego talent zostaje zauważony przez swojego trenera, a co wiąże się z wyjazdem na zawody i walką o wygrany mecz
1. Dla dzieci w wieku licealnym (15-18 lat)
Dla licealistów zaczyna się czas czytania bardziej skomplikowanych tekstów oraz odkrywania ważniejszych treści. Książki dla tej grupy wiekowej powinny zawierać głębsze treści, być bardziej złożone i wymagać nieco więcej myślenia. Poniżej znajdziesz kilka rekomendacji:
– „Zabić drozda” Harpera Lee – klasyczna powieść, która została wydana w 1960 roku i zdobyła serca milionów czytelników. Opowiada ona o rasizmie i uprzedzeniach w amerykańskim Południu.
– „Płaczące drzewo” Naseem Rakha – kontrowersyjna historia opowiadająca o dorastaniu i przyjaźni między muzułmańskim a chrześcijańskim dzieckiem w czasie konfliktu w Egipcie.
– „Niepokojący Duch” Truman Capote – historia opowiada o morderstwie rodziny w małym miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych, która spowodowała zamieszanie w całej Ameryce.
1. Podsumowanie
Oto lista rekomendowanych książek dla dzieci w różnym wieku:
– Dla najmłodszych:
– „Kraina Mitów dla Dzieci” Riki Adama
– „Kot, który lubił marchewki” Judyta Majewska
– „Odkryj i dotykaj różnych zwierząt” Fiona Watt
– Dla dzieci w wieku szkolnym:
– „Wodogrzmoty Male” René Goscinny
– „Opowieści z Narnii” C.S. Lewis
– „Charlie i fabryka czekolady” Roald Dahl
– Dla dzieci w wieku gimnazjalnym:
– „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J.K. Rowling
– „Dziennik cwaniaczka” Jeff Kinney
– „Niezwyciężony” Kwame Alexander
– Dla dzieci w wieku licealnym:
– „Zabić drozda” Harpera Lee
– „Płaczące drzewo” Naseem Rakha
– „Niepokojący Duch” Truman Capote
W każdym przypadku dobra książka jest w stanie wpłynąć na rozwój dziecka, pomóc mu w zrozumieniu świata i nauczyć wartościowych lekcji. Dlatego warto stawić czoła wyzwaniom, związanym z rozwijaniem zamiłowania do czytania wśród najmłodszych.
Artykuł powstał we współpracy z www.bater.com.pl