Wybrane przez artystów, architektów i projektantów kredki służą do tworzenia niesamowitych dzieł sztuki. Jednak, mimo że ogólnie kredki są produktem na co dzień stosowanym przez wielu ludzi, najdroższe kredki to prawdziwe luksusowe i ekskluzywne produkty do rysowania.

Historia kredki

Pierwsze kredki pojawiły się w XVI wieku i były wytwarzane z suchej gliny. Później zaczęto dodawać do niej barwniki, co stało się początkiem produkcji klasycznych kredek. W XIX wieku w Niemczech zaczęto produkować kredki na skalę przemysłową, a z czasem pojawiło się wiele firm produkujących różnego rodzaju kredki. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek kredki o różnej jakości i cenie.

Najdroższe kredki na świecie

1. Caran d’Ache – Uznawane za jedne z najlepszych kredki na świecie, szwajcarskie Caran d’Ache kosztują około 4 dolarów za kredkę. Najdroższe wersje to z kolei Caran d’Ache “La Modernista Diamonds” kosztujące 20 000 dolarów za zestaw.

1. Faber-Castell – Niemiecka firma Faber-Castell jest jedną z najstarszych firm produkujących kredki na świecie. Ich najdroższy produkt to zestaw 240 kolorowych kredki Polychromos Aquarell, który kosztuje około 800 dolarów.

1. Derwent – Brytyjska firma Derwent oferuje wiele różnych rodzajów kredki. Ich najdroższe to Derwent Lightfast, które kosztują około 4 dolary za kredkę.

1. Prismacolor – Amerykańska firma Prismacolor oferuje wysokiej jakości kredki, których najdroższą wersją są Prismacolor Premier Soft Core, kosztujące około 1 dolar za kredkę.

1. Luminance – Francuska firma Caran d’Ache oferuje także serię Luminance. Ich kredki, które są uznawane za jedne z najlepszych produktów do rysowania na rynku, kosztują około 3 dolary za sztukę.

Jaka jest różnica między najdroższymi kredkami a tańszymi?

Warto pamiętać, że jakość kredki zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju pigmentu, twardości rdzenia, trwałości i wielu innych. Najdroższe kredki są zazwyczaj wykonane z lepszych materiałów, a także mają bardziej gładki i miękki rdzeń, co ułatwia tworzenie sztuki, zwłaszcza podczas mieszania kolorów.

Podsumowanie

Kredki to nie tylko narzędzie do codziennej pracy, ale także przedmiot sztuki. Najdroższe kredki na świecie to luksusowe i ekskluzywne produkty, których cena jest zwykle uzasadniana jakością i wyjątkowym projektem. Ostatecznie, wybór kredki zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb artysty.

Artykuł powstał we współpracy z unitarianie.pl