Współcześnie coraz większy nacisk kładzie się na kreatywność i innowacyjność, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. Dlatego też warto już od przedszkola wsadzać do głowy dzieciom, że myślenie „poza box” jest bardzo ważne. Jak rozwijać w nich kreatywność? Przedstawiamy kilka pomysłów na twórczą edukację przedszkolną.

1. Ziarna kreatywności
Najważniejsze jest początkowe podejście do dzieci. Uczyć się kreatywności najlepiej poprzez tworzenie, komponowanie i budowanie od podstaw różnych przedmiotów. Dzieci powinny posiadać materiały, narzędzia i sprzęty, które pomogą im zrobić coś, co będzie ich własnym dziełem.
– papier, klej, nożyczki, taśmy, farby, kredki czy plastelina – to podstawowy zestaw materiałów kreatywnych, które powinny znaleźć się w przedszkolu;
– zabawa w tworzenie rzeźb z dyni, piskląt z kępek wełny czy zabawek z pudełek to świetny sposób na zachęcenie dzieci do myślenia twórczego;
– stwarzanie okazji do samodzielnej edukacji poprzez doświadczanie różnych materiałów twórczych.

1. Zabawy dydaktyczne
Zabawa ma duże znaczenie w edukacji dziecka. Poprzez nią dziecko najłatwiej zdobywa i przyswaja nowe umiejętności. Stymulowanie wyobraźni i twórczego myślenia w najprostszy sposób można osiągnąć przez różnego rodzaju gry i zabawy. Niech będzie to szansa dla dziecka na rozwijanie kreatywności, ale też naukę nowych treści.
– zróżnicowane gry planszowe, dzięki którym dzieci poznamy nowe kształty, kolory i wzorce;
– opowiadanie dzieciom bajek o niezwykłych zwierzętach, walczących z potworami czy ratujących świat, aby zachęcić je do wyobrażania sobie wspaniałych, niestandardowych historii;
– ćwiczenia w skakaniu po linii, rysowaniu po podłodze czy różnego rodzaju gimnastyka zabawki na trudne i przeszkody, aby rozwijać wyobraźnię i twórczość.

1. Dzieci są artystami
Kreatywność można rozwijać również poprzez gry i zabawy artystyczne, specjalnie zaprojektowane z myślą o przedszkolakach. Plastyka i rysowanie pobudza wyobraźnię, rozwija motorykę małą, wzmacnia koncentrację oraz uczy precyzji i systematyczności.
– organizacja warsztatów plastycznych, podczas których dzieci ozdabiają ramki na zdjęcia, projektują poduszki, wazony, pudełka i inne przedmioty;
– nauka malowania pastelami, akwarelami, farbami plakatowymi czy kredkami, aby poszerzać horyzonty plastyczne;
– tworzenie dedykowanych projektów, np. murale na ścianach przedszkola.

1. Zabawy w naturze
Aktywności na świeżym powietrzu mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Przyroda, przestrzeń, światło, kolory i dźwięki pobudzają wyobraźnię, a jednocześnie pozwalają na integrację sensoryczną. Naturalnym środowiskiem, w którym rozwija się kreatywność są parki, ogrody, lasy, które dostarczają dzieciom wiele wrażeń.
– spacery, wyprawy w lesie, na przyklad z mapą, zabawy w chowanego, przeciąganie liny lub zebranie skarbów naturalnych;
– wykorzystanie specjalnych zestawów do robienia makramy, czyli plecenia z nici i przędzy.
– uregulowane place zabaw z piaskiem, wodą, klejem i innymi materiałami, gdzie można aktywnie i twórczo spędzać czas.

1. Igraszki z językiem
Język, mówienie, słowa i wyobraźnia stanowią istotną część dziecięcej kreatywności. Warto zadbać o rozwój języka poprzez zabawy słowne i ćwiczenia gramatyczne.
– podejscie do języka poprzez poetykę, słuchanie wierszy, zapisywanie wierszy i opowiadań, powtarzanie poezji;
– nauka pisania historii – każde dziecko ma swoją historię, którą chce opowiedzieć, i warto dać mu taką możliwość. Można stworzyć historia za pomocą obrazków zamiast papieru czy tekstów;
– tworzenie wierszy, jak też scenariuszy teatralnych – zabawa w tworzenie i sztukę to świetna okazja do rozwijania wrażliwości i wyobraźni.

Artykuł powstał we współpracy z automarki.com.pl