ZABAWY KONCENTRACYJNE DLA DZIECI: ĆWICZENIA I GRY POPRAWIAJĄCE KONCENTRACJĘ UWAGI

W dzisiejszych czasach, gdy dzieci codziennie korzystają z przesiąkniętej informacjami rzeczywistości, coraz trudniej jest im skupić się na jednym zadaniu i utrzymać uwagę na dłuższy czas. Koncentracja uwagi jest jednak umiejętnością, którą można trenować i rozwijać w sposób zabawowy. Warto zatem poznać kilka ćwiczeń i gier, które poprawią koncentrację dziecka.

1. BUDOWANIE ZABAWOWYCH KONSTRUKCJI

Zaproponuj dziecku zabawę w budowanie konstrukcji z kostek, klocków, koralików, patyczków lodowych lub innych elementów. Ważne, aby dziecko skupiło się na jednej czynności i wykonywało ją przez dłuższy czas. Wymagając także od dziecka, aby przenosiło małe elementy małymi paluszkami, do czego potrzebna jest dobra koordynacja ruchowa.

1. ĆWICZENIA RELAKSACYJNE

Koncentracja uwagi zależy nie tylko od pobudzenia mózgu, ale także od jego spokoju. Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak oddechowe, kładące nacisk na świadomy relaks ciała i umysłu, mogą pomóc dziecku w opanowaniu emocji i lepszym skupieniu się.

– Zaproponuj dziecku ćwiczenia oddechowe, np. “oddech balonowy”, polegający na wdechaniu powietrza przez nos i wydychaniu go powoli przez usta, jakby dmuchając balon;
– Możesz też zaproponować dziecku ćwiczenia wizualizacyjne, np. przedstawienie sobie pięknej, relaksującej sceny z natury.

1. GRY EDUKACYJNE

Zapewnij dziecku rozrywkę, która jednocześnie ćwiczy jego umysł. Gry edukacyjne, takie jak scrabble, szyfrowanie lub kalambury, wymagają od dzieci skupienia uwagi i koncentracji umysłu, a dodatkowo uczą logicznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów.

1. ĆWICZENIA ZE SŁUCHAWKAMI

Koncentracja uwagi może być poprawiona także przez słuchanie dzięków lub audio booków. Wymaga to jednak od dziecka skupienia się na słuchanej historii i niezakłóconego słuchania. Polecane są opowieści na dobranoc, które z jednej strony ukoją dziecko, a z drugiej wymagają skupienia uwagi na fabule.

1. GRY ZE ZNAKAMI DROGOWYMI

Każdemu z nas kształtują się już od małego podobne wzorce, dzięki powielanym schematom. Gra związana z kształtowaniem tych zasad to np. zatajona zabawa w kierowanie ruchem samochodowym. Dziecko ma za zadanie dbać o płynność ruchu i kierować ruchem samochodowym za pomocą przekazywanych mu znaków drogowych.

Podsumowanie

Zabawy koncentracyjne i ćwiczenia poprawiające koncentrację uwagi to idealny sposób, aby pomóc dziecku w jego rozwoju poznawczym i emocjonalnym. Ćwiczenie koncentracji i wytrwałości w jednej czynności, czy graniu w gry edukacyjne pomaga w utrzymywaniu uwagi na dłuższy czas, a ćwiczenia relaksacyjne pomagają w opanowaniu emocji. Dlatego warto wprowadzać takie zabawy do codziennej rutyny dzieci, a już najmłodsze dzieci zyskają wiele na zdobywaniu nowych umiejętności poprzez zabawę.

Artykuł powstał we współpracy z www.domoszklarz.pl