Zabawy kreatywne z recyklingu dla dzieci: Tworzenie z przedmiotów codziennego użytku

Twórz z dzieckiem – zabawy kreatywne z recyklingu

W dzisiejszych czasach coraz ważniejsze staje się dbanie o środowisko i zwracanie uwagi na nasze codzienne nawyki. Jednym z kroków, które możemy podjąć, aby zmniejszyć ilość odpadów, jest recykling. Jest to proces, w którym odpady są przetwarzane i ponownie wykorzystywane do stworzenia nowych produktów.

Dzieci są wspaniałym źródłem energii i kreatywności, dlatego też warto zachęcać je do świadomego podejścia do zagadnień związanych z ochroną środowiska. Zabawy kreatywne z recyklingu są świetnym sposobem na wprowadzenie dziecka w tematykę związane z ochroną naszej planety.

Tworzenie z przedmiotów codziennego użytku

Codzienne przedmioty, takie jak plastikowe butelki, pudełka po jajkach czy rolki po papierze toaletowym, mogą posłużyć do stworzenia wspaniałych dzieł sztuki. Dzieciom z pewnością spodoba się tworzenie czegoś z zupełnie nowego z odzyskanych materiałów.

Dzięki takim zabawom dzieci nauczą się, że z pozornie bezużytecznych rzeczy można stworzyć coś pięknego i praktycznego.

Recycling rymowanką

Zacznijmy od najprostszej zabawy – rymowanek. Wystarczy kilka wierszyków, a dzieci będą w stanie stworzyć wiele nowych, kreatywnych pomysłów na recykling:

– Z plastikowej butelki zróbmy żółwia, w głowie on ma to co więcej niż reszta!
– Z roli papieru toaletowego zróbmy krokodyla, który w wodzie będzie pływał zielony jak brokuł!
– Z pustego pojemnika po jogurcie zróbmy psa, który będzie nas pilnował po nocach przy drzwiach!

Listwa magnetyczna z puszek

Aby stworzyć praktyczny przedmiot z recyklingu, możemy skorzystać z puszki po napoju. Odcinamy górną część, pozostawiając tylko dolną część z brzegami. Następnie po wewnętrznej stronie należy przykleić pasek magnetyczny. I gotowe – mamy sam wykonany magnes na przykłady na klucze.

Zbuduj własne zoo

Dzieci uwielbiają zwierzęta, dlatego też warto zaproponować im zbudowanie własnego zoo. Do stworzenia zwierzątek możemy użyć różnych materiałów – pudełek po jajkach, skrzynek po owocach czy plastikowych kubków.

Można też wykorzystać elementy z każdej szafki: z patyczków do lodów i silikonowej formy na lody można stworzyć papugi czy tukany, a ze starego koca i worków na ziemniaki zrobimy słonia czy żółwia.

Orientacja wśród odpadów

Dziecko, które dobrze kojarzy, co można poddać recyklingowi, jest świadome wagi dbania o środowisko. Możemy nauczyć zasad przetwarzania różnych odpadów poprzez zabawę w ozdabianie koszy na śmieci.

Na każdym koszu możemy umieścić etykietki, które pomoże dziecku podzielić odpady ze swojego łazienkowego kosza według rodzaju (plastik, szkło, papier, odpady biologiczne). Można też postawić kosze na przykład w regale i zrobić z tego zabawę w zrzuconego przedmiotu.

Podsumowanie

Recykling to tematyka bardzo ważna w dzisiejszych czasach, a zabawy kreatywne z recyklingu mogą przybliżyć ją dzieciom w bardzo przyjemny sposób. Dzieci, które już od najmłodszych lat zwracają uwagę na dbanie o środowisko, będą później bardziej świadome swoich wyborów i decyzji.

Artykuł powstał we współpracy z umamusimuminka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *