Zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym: Ćwiczenia i gry zręcznościowe

ZABAWY RUCHOWE DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM: ĆWICZENIA I GRY ZRĘCZNOŚCIOWE

Zabawy ruchowe to jedna z najważniejszych form aktywności dla dzieci w wieku przedszkolnym. Oprócz wpływu na rozwój fizyczny, doskonale wpływają też na rozwój umysłowy, emocjonalny i społeczny. Ćwiczenia i gry zręcznościowe są jednym z rodzajów zabaw ruchowych. Pomagają one w rozwijaniu koordynacji ruchowej, pozytywnie wpływają na rozwój psycho-motoryczny i rozwijają poczucie równowagi.

ĆWICZENIA ZRĘCZNOŚCIOWE

Jednym z rodzajów ćwiczeń zręcznościowych są wskakiwania na jedną i drugą nogę. Dzieci stają na jednej nodze i z drugiej próbują wskoczyć na podwyższenie (np. małą skrzynkę). Ćwiczenia te rozwijają poczucie równowagi i koordynację ruchową.

Kolejnym ćwiczeniem są próby chodzenia po linie. W zależności od możliwości można użyć sznurka, papierowej taśmy czy kolorowych pasków. Dzieci chodzą stawiając nogi w środek linii. To ćwiczenie rozwija koordynację ruchową i umiejętność koncentracji.

GRY ZRĘCZNOŚCIOWE

Wśród gier zręcznościowych dla dzieci w wieku przedszkolnym warto wymienić przede wszystkim:

1. Zabawy z piłką – np. przeciąganie liny, gra w nogi, gra w “kręgle”. Zabawy te rozwijają zręczność manualną i umiejętności koordynacyjne.

1. “Karuzela” – zabawa w której dzieci krążą wokół jednej osoby albo części ciała. Zabawa ta rozwija zręczność i koordynację ruchową.

1. “Sensoryczne tor przeszkód” – to zabawa polegająca na przeskakiwaniu przez różnego rodzaju przeszkody (np. klocki, poduszki, woreczki z grochem). Ta gra rozwija nie tylko zręczność, ale też rozwija zmysł dotyku.

Podsumowując, zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym to bardzo ważna forma aktywności. Ćwiczenia zręcznościowe wpływają na rozwój psycho-motoryczny, a gry zręcznościowe dodatkowo wpływają na rozwój umiejętności społecznych. Ważne, aby zabawy te były zróżnicowane i dopasowane do wieku i możliwości dziecka.

Artykuł powstał we współpracy z www.pro-forma.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *