Świat wokół nas jest pełen przedmiotów, które można wykorzystać w ciekawy i kreatywny sposób. Recykling to proces, który pozwala nam dać drugie życie rzeczom, które dotychczas leżały nieużywane w piwnicy lub na śmietniku. Dlaczego nie wykorzystać tej koncepcji, by zorganizować zabawy dla dzieci? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, jak można wykorzystać przedmioty z recyklingu do zabaw dla dzieci.

1. KREATYWNE WYKORZYSTANIE PAPIERU
Papier to jeden z najczęstszych odpadów w naszych domach. Można go jednak wykorzystać do wielu ciekawych zabaw dla dzieci. Można zrobić z niego papierowe lalki, teatrzyk lub ozdoby na choinkę. Można również wykorzystać papier do zabawy w origami lub do stworzenia prostych gier planszowych.

1. NOWE ŻYCIE DLA PLASTIKOWYCH OPAKOWAŃ
Plastikowe opakowania, w tym butelki po napojach czy pojemniki po jogurtach, również mogą zostać wykorzystane w zabawach dla dzieci. Można zrobić z nich instrumenty muzyczne, np. tamburyny, bębny lub marakasy. Można również wykorzystać je jako elementy dekoracyjne np. do tworzenia lalek lub samochodów.

1. KARTONY, ZAPAŁKI, PRĘTY I INNE PRZEDMIOTY
Kartony po butach lub innych produktach, zapałki czy pręty metalowe również mogą posłużyć do stworzenia ciekawych zabaw dla dzieci. Z kartonów można zrobić domki dla lalek, samochody lub rakiety kosmiczne. Z zapałek można stworzyć prostą grę logiczną lub zabawkę do ćwiczenia zręczności. Pręty i blachy metalowe można wykorzystać do stworzenia modeli samochodów lub innych pojazdów z metalu.

1. DREWNO I PAPIEROWE RURY OD ROLKI
Drewno i rury papierowe z rolki po papierze to także materiały, które można wykorzystać w zabawach dla dzieci. Z drewna można stworzyć zabawki, np. wieże, zamki lub klocki. Rury papierowe mogą posłużyć jako element konstrukcyjny, np. do budowania domków lub torów dla samochodów.

1. POŁĄCZENIE TEORII Z PRAKTYKĄ
Przy okazji zabawy z recyklingu można dzieciom pokazać, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne poprzez przypomnienie im zasad selektywnej zbiórki odpadów czy zachęcanie do mniej zużywania energii czy wody. To także dobry moment, aby podyskutować z dzieckiem o tym, jak wszelkie rzeczy są ze sobą powiązane i jakie skutki ma nasze postępowanie dla środowiska.

Podsumowując, zabawy dla dzieci z recyklingu to doskonały sposób na kreatywną i pożyteczną zabawę przy minimalnych kosztach. Stworzenie zabawek czy dekoracji z odpadów to także doskonały sposób na edukację dzieci w temacie ekologii i dbania o naszą planetę.

Artykuł powstał we współpracy z www.sp1web.pl